اخبار سایت
نوع خبر 
 
 
دکتر میرزاده در افتتاحیه نخستین دوره تربیت استاد با موضوع آزاداندیشی

دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در افتتاحیه نخستین دوره تربیت استاد با موضوع آزاداندیشی با تاکید بر لزوم توسعه حوزه آزاداندیشی، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی مصداقی واقعی برای این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نخستین دوره تربیت استاد با موضوع آزاداندیشی دینی که در واحد مشهد برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 17 شهریور سال 1357 و تمام شهدای انقلاب اسلامی، گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم در این دانشگاه توسعه علمی، آزاداندیشی و توسعه اسلامی است. موضوعی مهمی است که در نام فاخر دانشگاه آزاد اسلامی مستتر است.

وی با بیان اینکه مباحث آزاداندیشی در سالهای اخیر با تاکیدات مقام معظم رهبری جایگاه ویژه ای در حوزه و دانشگاه پیدا کرده، اظهار داشت: امروز در این زمینه وضعیت تازه ای به وجود آمده که طی آن جامعه علمی، نقادی را از درون تجربه می کند و باب گفتگو، نقادی و طرح اشکالات کم‌کم در جامعه دانشگاهی جای خود را باز می کند که این موضوع بسیار فرخنده و مبارک است.

میرزاده با بیان اینکه با توجه به آموزه های دینی، جایگاه آزاداندیشی در دانشگاه ها و حوزه هاست، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در سال 93 آیین نامه تشکیل کرسی های آزاداندیشی را تصویب کرد که بلافاصله به تمام واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد تا در این چارچوب عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه البته هنوز بحث آزاداندیشی آنگونه که باید و شاید در بین اساتید و دانشجویان تمام دانشگاه ها توسعه پیدا نکرده است، تصریح کرد: این موضوع باید در دانشگاه ها توسعه پیدا کند و این دانشگاه ها هستند که باید پاسخگوی شبهات و القائات مربوط به دین مبین اسلام باشند و باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند. البته آزاداندیشی منحصر به امور دینی نیست بلکه در حوزه علمی هم آزاداندیشی باعث شکوفایی علمی می شود. اصلاً دستاوردهای بشری که باعث رفاه جوامع شده، ریشه در آزاداندیشی علمی دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دیدار جمعی از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی با آیت الله وحید خراسانی اظهار داشت: در آن دیدار ایشان دانشگاه آزاد اسلامی را محلی برای توسعه دانش، حریت و آزاداندیشی و اسلامیت در کشور دانست. این سه مولفه بسیار زیبا در کنار هم قرار گرفته اند که باید برای تاسیس این مجموعه بزرگ قدردان آیت الله هاشمی رفسنجانی بنیانگذار این دانشگاه باشیم.

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی در سالهای جنگ که کمتر کسی به این مقوله ها توجه داشت، این بنیاد بزرگ علمی را که خدمات ارزنده ای به توسعه علمی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نوآوری و فناوری کشور داشته، بنیان نهاد.

دکتر میرزاده تاکید کرد: به واسطه تاریخ انقلابی دانشگاه آزاد اسلامی و حضور شخصی مانند آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یک فرد آزاداندیش، در این دانشگاه باید به مباحث آزاداندیشی بیشتر پرداخته شود.

وی با بیان اینکه موضوع تقریب مذاهب اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی در حال پیگیری است، گفت: با همکاری معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، مقرر شده واحدهای مربوط به دروس آزاداندیشی تدوین شده و

پس از طی مراحل قانونی آموزش عالی، به عنوان چارچوب برای طرح در تمام مقاطع دانشگاه آماده شود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مصداق واقعی آزاداندیشی است، گفت: دلیل این موضوع این است که هنگامی که آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 61 پیشنهاد تاسیس این دانشگاه را داد، برخلاف تفکر رایج آن دوره که کار بخش خصوصی در حوزه علمی مذموم بود، موج فکری جدیدی برای توسعه فرآیند آموزش عالی ایران با توجه به عدم توانایی دولت به وجود آورد تا فرآیند آموزش عالی مردمی شود.

دکتر میرزاده افزود: امروز می بینیم که دانشگاه آزاد اسلامی با تاثیر در سرآمدی و سرافرازی ایران، عظمتی انکارناپذیر دارد.

وی با بیان اینکه علم در ایران پس از انقلاب اسلامی توسعه پیدا کرد و ما در آن زمان در پوسته های بالای علمی جهان قرار نداشتیم، گفت: خوشبختانه در حال حاضر ایران دارای مقام شانزدهم در دنیاست و دانشگاه آزاد اسلامی در کسب این مقام تاثیر انکارناپذیری دارد.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی براساس گزارش سال 2015 پایگاه اسکوپوس، بیش از 63هزار مقاله علمی و براساس اطلاعات پایگاه ESI بیش از 43هزار مقاله ISI دارد که تولیدات علمی بالایی است. علاوه بر این، در سه سال متوالی این دانشگاه رتبه اول تولید علمی کشور را داشته است.

دکتر میرزاده با بیان اینکه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با تمام دستاوردها، فضاها و امکانات علمی آن به خاطر شجاعت و آزاداندیشی آیت الله هاشمی رفسنجانی است، گفت: تاسیس این دانشگاه با استقبال خانواده های فرهیخته ایرانی همراه شد و در واقع دانشگاه آزاد اسلامی حاصل پس انداز خانواده های ایران برای توسعه علمی کشورشان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه براساس آمارها دو وزارتخانه علوم و بهداشت در سه سال گذشته کمتر از 4هزار عضو هیات علمی را جذب کرده اند، گفت: این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال پیش بیش از 8هزار عضو هیات علمی جذب کرده که طبق برنامه ها تا پایان سال 95 این تعداد به 15هزار و تا پایان سال 96 به 20هزار نفر خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی به مأمنی برای جذب فارغ التحصیلان کشور تبدیل شده است.

میرزاده با تاکید بر لزوم توسعه کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رهبری نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی از این حرکت حمایت کرده و دانشگاه آزاد اسلامی نیز به خاطر موضوعیت دانشگاه و ضریب تاثیر این دانشگاه، از متفکران حوزه آزاداندیشی حمایت خواهد کرد.

وی با آرزوی توفیق برای شورای عالی آزاداندیشی دانشگاه آزاد اسلامی، از اعضای آن خواست با قدرت و جدیت در توسعه این حوزه قدم بردارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: آزاداندیشی باعث افزایش روحیه استقلال طلبی و آزادگی و حریت در جامعه خواهد شد و ضمانت تحقق یکی از شعارهای محوری انقلاب اسلامی یعنی استقلال است.

 

شنبه 20 شهريور 1395  15:7
منبع : مرکز حوزه ریاست وروابط عمومی

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 26 تير 1397  9:58:30
تعداد بازديد از اين خبر : 729
 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک است